The Academy Award nominations are in and boy are they exciting!

You don’t believe me…

Enjoy, and be ready for our podcast on the 22nd, for it shall be glorious.

Best Picture

The Reader
Slumdog Millionaire
The Curious Case of Benjamin Button
Frost/Nixon
Milk

Should Win: Slumdog.
Will Win: Slumdog.
Omission Sin: The Wrestler.
2008 Release They Forgot: Grizzly Park
Notes: Milk didn’t do a body good, still not sure why it’s getting all this attention.

Best Actor

Richard Jenkins, The Visitor
Frank Langella, Frost/Nixon
Sean Penn, Milk
Brad Pitt, The Curious Case of Benjamin Button
Mickey Rourke, The Wrestler

Should Win: Mickey Rourke.

Will Win: Mickey Rourke.

Omission Sin: Pretty bang-on list.

2008 Actor They Forgot: Glenn Morshower, Grizzly Park.

Notes: I sorta want Jenkins to win. Nothing about Gran Torino is Oscar worthy.

Best Actress

Anne Hathaway, Rachel Getting Married
Angelina Jolie, The Changeling
Melissa Leo, Frozen River
Meryl Streep, Doubt
Kate Winslet, The Reader

Should Win: Meryl.

Will Win: Jolie, sort of a backhanded ‘We Love Clint’ apology.

Omission Sin: None that I can recall.

2008 Actresses They Forgot: Grizzly Park’s ensemble of hot and talented dames.

Notes: I live in a world where Anne Hathaway has an Oscar nomination.

Best Director

David Fincher, The Curious Case of Benjamin Button
Ron Howard, Frost/Nixon
Gus Van Sant, Milk
Stephen Daldry, The Reader
Danny Boyle, Slumdog Millionaire

Should Win: Slumdog.

Will Win: Slumdog.

Omission Sin: Andrew Stanton.

Director They Forgot: Tom Skull, Grizzly Park

Notes: Aronofsky should be here while Daldry plots his next boring.

Best Supporting Actor

Josh Brolin, Milk
Robert Downey, Jr., Tropic Thunder
Philip Seymour Hoffman, Doubt
Michael Shannon, Revolutionary Road
Heath Ledger, The Dark Knight

Best Supporting Actress

Amy Adams, Doubt
Penelope Cruz, Vicky Christina Barcelona
Viola Davis, Doubt
Taraji P. Henson, The Curious Case of Benjamin Button
Marisa Tomei, The Wrestler

Best Defense

Eddie Murphy
Dudley Moore

Best Screenplay

Courtney Hunt, Frozen River
Mike Leigh, Happy-Go-Lucky
Martin McDonagh, In Bruges
Dustin Lance Black, Milk
Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon, Wall-E

Best Screenplay (Adapted)



Eric Roth, Robin Swicord, The Curious Case of Benjamin Button

John Patrick Shanley, Doubt

Peter Morgan, Frost/Nixon

David Hare, The Reader

Simon Beaufoy, Slumdog Millionaire

Best Art Direction

James J. Murakami, Gary Fettis, Changeling
Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo, The Curious Case of Benjamin Button
Nathan Crowley, Peter Lando, The Dark Knight
Michael Carlin, Rebecca Alleway, The Duchess
Kristi Zea, Debra Schutt, Revolutionary Road


Best Cinematography

Tom Stern, Changeling
Claudio Miranda, The Curious Case of Benjamin Button
Wally Pfister, The Dark Knight
Chris Menges, Roger Deakins, The Reader
Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionarie

Best Costume Design

Catherine Martin, Australia
Jacqueline West, The Curious Case of Benjamin Button
Michael O’Connor, The Duchess
Danny Glicker, Milk
Albert Wolsky, Revolutionary Road


Best Documentary

The Betrayal (Nerakhoon)
Encounters at the End of the World
The Garden
Man on Wire
Trouble the Water

Best Documentary – Short Feature

The Conscience of Nhem En
The Final Inch
Smile Pinki
The Witness – From the Balcony of Room 306


Best Editing


Kirk Baxter, Angus Wall, The Curious Case of Benjamin Button
Lee Smith, The Dark Knight
Mike Hill, Dan Hanley, Frost/Nixon
Elliot Graham, Milk
Chris Dickens, Slumdog Millionaire


Best Foreign Film

The Baader Meinhof Complex
The Class
Departures
Revanche
Waltz with Bashir

Best Makeup

Greg Cannom, The Curious Case of Benjamin Button
John Caglione, Jr., Conor O’Sullivan, The Dark Knight
Mike Elizalde, Thom Floutz, Hellboy II: The Golden Army


Best Original Score

Alexandre Desplat, The Curious Case of Benjamin Button
James Newton Howard, Defiance
Danny Elfman, Milk
A.R. Rahman, Slumdog Millionaire
Thomas Newman, WALL-E

Best Original Song

“Down to Earth”, WALL-E
“Jai Ho”, Slumdog Millionaire
“O Saya”, Slumdog Millionaire
“I Broke the World”, Grizzly Park

Best Animated Short Film

La Maison de Petits Cubes
Lavatory – Lovestory
Oktapodi
Presto
This Way Up

Best Live Action Short Film

Auf der Strecke (On the Line)
Manon on the Asphalt
New Boy
The Pig
Spielzeugland (Toyland)

Best Sound Editing

Richard King, The Dark Knight
Frank Eulner, Christopher Boyes, Iron Man
Tom Sayers, Slumdog Millionaire
Ben Burtt, Matthew Wood, WALL-E
Wylie Stateman, Wanted

Best Sound Mixing

David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten, The Curious Case of Benjamin Button
Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick, The Dark Knight
Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty, Slumdog Millionaire
Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt, WALL-E
Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt, Wanted


Best Visual Effects


Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron, The Curious Case of Benjamin Button
Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin, The Dark Knight
John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane Mahan, Iron Man






Message Board Thread.